Fundacja Dobry Zakątek, Fundacja ORLEN oraz PianoArt zapraszają na cykl koncertów pt. „NOWOSIELSKI Audiovisual Misterium”. Jest to nowy projekt pianisty i kompozytora Artura Dutkiewicza prezentujący współczesną muzykę kontemplacyjną w połączeniu z wizualizacjami obrazów Jerzego Nowosielskiego, przygotowanymi specjalnie na 100-lecie jego urodzin.

NOWOSIELSKI Audiovisual Misterium / Artur Dutkiewicz Trio


Rok 2023 został ogłoszony przez Sejm RP rokiem Jerzego Nowosielskiego (w 100-lecie jego urodzin), jednego z najwybitniejszych malarzy polskich XX wieku a także filozofa, teoretyka sztuki i myśliciela.
W nowym projekcie Artura Dutkiewicza “NOWOSIELSKI Audiovisual Misterium”, malarstwo Jerzego Nowosielskiego jest inspiracją do przedstawienia utworów o charakterze kontemplacyjnym skomponowanych przez pianistę na trio jazzowe: fortepian, kontrabas i perkusję, łączących elementy muzyki improwizowanej, współczesnej, klasycznej i jazzu.
Inspiracją muzyczną jest twórczość mistrzów z kręgu polskiej i światowej szeroko pojętej muzyki sakralnej takich, jak: Wacław z Szamotuł, Henryk Mikołaj Górecki, Hildegarda z Bingen, Arvo Part, Komitas – kompozytor ormiański, kontemplacyjna muzyka Johna Coltrane’a a także śpiewy z różnych tradycji duchowych np. śpiew cerkiewny, gregoriański, bizantyjski, starogrecki, sanskryckie mantry.
Duchowość dla tych wszystkich tradycji jest wspólna i prowokuje do stworzenia materiału dźwiękowego przefiltrowanego przez indywidualne doświadczenia muzyczne i życiowe artystów, stanowiącego swoistą kontynuację nurtu muzyki duchowej ukazanej we współczesnej formie. Sztuka Jerzego Nowosielskiego łączy sacrum i profanum wschodu i zachodu, podobnie kompozycje Artura Dutkiewicza czerpią z duchowości wschodu i zachodu i ich muzycznej emanacji.


Podczas cyklu koncertów wyświetlane będą, zsynchronizowane z dźwiękiem, specjalnie zaprojektowane i przygotowane przez artystę grafika – Andrzeja Wąsika kolaże i wizualizacje z fragmentami obrazów Jerzego Nowosielskiego w formie videoprojekcji. Połączenie prezentacji jego dzieł z kontemplacyjną muzyką znakomitego pianisty improwizatora Artura Dutkiewicza tworzy wyjątkowe audiowizualne misterium*.

ARTUR DUTKIEWICZ Trio:
Artur Dutkiewicz – fortepian
Michał Barański – kontrabas
Sebastian Kuchczyński – perkusja
Andrzej Wąsik – wizualizacje

NOWOSIELSKI Audiovisual Misterium / Artur Dutkiewicz Trio

NOWOSIELSKI Audiovisual Misterium

Koncerty odbędą się w następujących miejscach:

24.09 g.19: 15 Warszawa Wesoła

NOWOSIELSKI Audiovisual Misterium / Artur Dutkiewicz Trio

07.10 Wałbrzych, Filharmonia Sudecka


14.10 Łódź, Freedom Jazz Festiwal / Łódzki Dom Kultury

NOWOSIELSKI Audiovisual Misterium / Artur Dutkiewicz Trio

09.11 Lublin, Centrum Spotkania Kultur

NOWOSIELSKI Audiovisual Misterium / Artur Dutkiewicz Trio

03.12 Kraków, Centrum Sztuki Współczesnej „Solvay”


SPONSOR:

NOWOSIELSKI Audiovisual Misterium / Artur Dutkiewicz Trio
Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *